Torf / Arıcılar Ziraat

Tüm iç ve dış mekan bitkileri için uygundur. Bitki dikiminde, saksı değişiminde, toprak ilavesinde, tohum çimlendirmede güvenle kullanılır. Bitki dikimi yapılırken mevcut toprakla karıştırılabilir. Bu sayede toprak verimi arttırılmış olur.

Saksı değiştirme, dikim, tohum ekme işlemleri uygun şartlarda her mevsim yapılabileceği gibi genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimleri tercih edilir.

Bitkilerin saksısını değiştirirken, yeni dikim yapılacak saksının eski saksıdan çok büyük olmaması gerekir. Mevcut saksının bir veya iki boy büyüğü kullanılabilir. Öncelikle tercihen dikim yapılacak saksının altına suyun rahat tahliye olabilmesi için kum, çakıl, taş parçası vb. malzemeden az miktarda konulur. Üzerine bir miktar torf katılır. Bitki mevcut saksısından toprağıyla birlikte çıkartılır. Eğer uzamış kökler varsa kesilir, hatta kök sarmış toprak biraz silkelenerek eski toprağın biraz dökülmesi sağlanır. Bitki yeni saksıya yerleştirilir. Saksı boşluklar dolacak şekilde, üst kısımda su payı bırakmak suretiyle torf ile doldurulur. Hafifçe bastırılır ve ilk sulama yapılır.

Media