Makaleler / Arıcılar Ziraat

Torf

Tüm iç ve dış mekan bitkileri için uygundur. Bitki dikiminde, saksı değişiminde, toprak ilavesinde, tohum çimlendirmede güvenle kullanılır. Bitki dikimi yapılırken mevcut toprakla karıştırılabilir. Bu sayede toprak verimi arttırılmış olur.

Saksı değiştirme, dikim, tohum ekme işlemleri uygun şartlarda her mevsim yapılabileceği gibi genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimleri tercih edilir.

Bitkilerin saksısını değiştirirken, yeni dikim yapılacak saksının eski saksıdan çok büyük olmaması gerekir. Mevcut saksının bir veya iki boy büyüğü kullanılabilir. Öncelikle tercihen dikim yapılacak saksının altına suyun rahat tahliye olabilmesi için kum, çakıl, taş parçası vb. malzemeden az miktarda konulur. Üzerine bir miktar torf katılır. Bitki mevcut saksısından toprağıyla birlikte çıkartılır. Eğer uzamış kökler varsa kesilir, hatta kök sarmış toprak biraz silkelenerek eski toprağın biraz dökülmesi sağlanır. Bitki yeni saksıya yerleştirilir. Saksı boşluklar dolacak şekilde, üst kısımda su payı bırakmak suretiyle torf ile doldurulur. Hafifçe bastırılır ve ilk sulama yapılır.

Tohum ekilirken geniş saksı veya özel kaplar kullanılabilir. Saksı iki parmak boşluk kalacak şekilde torf ile doldurulur. Tohumlar çok sık olmayacak şekilde serpiştirilir. Üzerine tohumu kapatacak kadar (1cm) torf örtülür ve nazikçe nemlendirilir. Tohumlar filizlenip köklendikten sonra fideler şaşırtma yöntemiyle daha büyük saksılara dikilir ve gelişmelerine devam eder. Son olarak üçüncü aşamada fideler, daha büyük saksılara veya bahçeye dikilir.

Çim ekimi veya çim tamirinde alt zemin havalandırılıp tırmıklandıktan sonra tohum serpilir. Tohum görünmeyecek şekilde torfla kapatılır. Sıkıştırmak amacıyla silindirlenir veya bir tahta yardımıyla bastırılır. Düzenli olarak sulanır. Bahçeye bitki dikerken uygun çukur açılır. Alt kısma bir miktar torf koyulur. Bitki yerleştirildikten sonra yan boşluklar doldurulur ve bastırılır. Boşlukları doldurulurken torf ile çukurdan çıkan toprak karıştırılıp kullanılabilir. Düzenli olarak sulanır.

Bitkilere su verdikçe toprak içerisindeki mineraller bitki tarafından kullanılır veya su ile akıp gider. Bir süre sonra bitki topraktan yeterli besini alamaz. Bu durum bitkinin dengesiz büyümesine ve hastalıklara karşı dirençsiz olmasına neden olur. Bu durumu önlemek için bitki saksı toprağını değiştirdikten bir ay sonra periyodik olarak bitki besinleriyle beslenmelidir. Böylece bitkiler sağlıklı ve uzun ömürlü olur.

Bitki Besini

Arıcılar Ziraat’in markası olan arc bitki besinleri kalitesi ve bitkiye sağladığı faydalarla kullanıcıların beğenisini kazandı. 500ml yoğun kıvamlı sıvı, 500ml sprey ve 125gr katı olmak üzere arc bitki besinlerimiz hizmetinizde. Bitkilere su verdikçe toprak içerisindeki mineraller bitki tarafından kullanılır veya su ile akıp gider. Bir süre sonra bitki topraktan yeterli besini alamaz. Bu durum bitkinin dengesiz büyümesine ve yapraklarını dökmesine, çiçek açmamasına, meyve vermemesine veya az vermesine, hastalıklara karşı dirençsiz olmasına neden olur. Bu durumu önlemek için bitkileriniz periyodik olarak bitki besinleriyle beslenmelidir. Böylece bitkiler sağlıklı ve uzun ömürlü olur.